• Kuchnie klasyczne
  STELLA olcha czereśniowa patynowana
 • Kuchnie klasyczne
  VERONESE dąb kremowy
 • Kuchnie klasyczne
 • Kuchnie nowoczesne
  CALMA błękitny połysk, PIANO IV dąb tabacco
 • Kuchnie nowoczesne
  LINEA beż safari połysk, terra grau połysk
 • Kuchnie nowoczesne
 • Kuchnie nowoczesne
 • Kuchnie nowoczesne
 • Kuchnie nowoczesne
 • Kuchnie nowoczesne
K&B Artstudio

SZAFY PRZESUWNE GARDEROBY PROJEKTY

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie

 GARDEROBA

Garderobę można urządzić w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego wymiarów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu elementów wnętrza na wymiar i praktycznej zabudowie każdego kąta oraz wnęki. Dla jednych garderobą będzie osobny pokój, a dla innych zabudowana wnęka. Tak naprawdę możliwości jakie posiadamy, określają pomieszczenie i przestrzeń, którymi dysponujemy. Doskonale na garderobę nadają się również pomieszczenia pod skosem lub na poddaszu, których urządzenie stanowi dla właścicieli nie lada wyzwanie. Oddzielenie skosu ścianką lub drzwiami daje kąt, który dzięki zastosowaniu drążków i półek można przystosować właśnie na garderobę.
 

 


W dzisiejszych czasach garderoba jest nie tylko pomieszczeniem, w którym przechowujemy ubrania. Niejednokrotnie pełni rolę pomieszczenia gospodarczego, w którym musi się znaleźć miejsce zarówno na deskę do prasowania, żelazko, odkurzacz czy inne przedmioty związane z domem. W zależności od rozmiarów garderoby dobrze jest zastanowić się i wygospodarować odpowiednią przestrzeń właśnie na tego typu przedmioty, na które zazwyczaj w domu po prostu brak miejsca.
 

 

 

 

 

Porady

 • Najwygodniejszym rozwiązaniem jest usytuowanie garderoby obok sypialni, bądź to przez oddzielenie części pomieszczenia drzwiami przesuwanymi czy ścianką kartonowo-gipsową, lub jako osobny pokój. Garderoba za ścianką kartonowo-gipsową stanowi integralną część pomieszczenia, a wejście do niej może być jednocześnie elementem wystroju wnętrza. Wszystko zależy od aranżacji, smaku i gustu właścicieli oraz wykorzystanych materiałów, ich kolorystyki i faktur.
 • Najbardziej praktyczne jest zastosowanie drzwi przesuwanych, z uwagi na to, iż nie zabierają one miejsca przy otwieraniu i mogą wsuwać się do wnętrza garderoby. Jako element wypełnienia drzwi można zastosować lacobel, rattan, loom, lustro lub płytę laminowaną w kolorystyce pomieszczenia. Dla tych, którzy cenią sobie naturę i ekologię doskonałym rozwiązaniem będą drzwi wykonane z płyt rattanowych, loomowych lub bambusowych. Zastosowanie drzwi z szyby mlecznej lub przeźroczystego poliwęglanu nadaje pomieszczeniu lekkości oraz tajemniczości, kiedy w garderobie palą się światła.
 • Bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich odstępów w garderobie pomiędzy regałami lub szafami. Powinno być pozostawione około 70cm żeby zapewnić swobodę poruszania się wewnątrz garderoby. Dla osób, które preferują inne, bardziej ażurowe rozwiązanie mamy propozycje w postaci systemu kolumnowego lub rurowego. Wykonane w ten sposób garderoby są lekkie, przestronne i bardzo nowoczesne. Profile i rurki wykonane w kolorze anody naturalnej (srebrne) wspaniale kontrastują z płytą i podkreślają jej walory estetyczne szczególnie, jeśli jest to płyta o głębokiej strukturze przypominającej naturalne drzewo. W garderobach wykonanych w systemach rurowym czy kolumnowym, kontenery z szufladami mogą być mobilne i można je przesuwać z miejsca na miejsce, co pozwala w dowolny sposób aranżować wnętrze.
 • Dzięki systemowi niklowanych drążków z wieszakami łatwo jest oddzielić marynarki i kostiumy od koszul i garsonek. W dowolny sposób możemy zaplanować miejsce na długie ubrania wierzchnie oraz inne wymagające zawieszenia
 • Drążki na krótkie ubrania wiszące można zamontować na dwóch poziomach, z zachowaniem odległości około 105 cm pomiędzy jednym i drugim.
 • W przypadku drążka przeznaczonego na ubrania długie jak płaszcze czy sukienki musimy go umieścić na wysokości, co najmniej 180cm, żeby spód ubrania nie leżał na ziemi.
 • W wysokich pomieszczeniach stosuje się pantografy, czyli drążki z uchwytem, który pozwala na ich opuszczenie na niższy poziom i swobodny dostęp do wiszących rzeczy. Zastosowanie pantografu jest wygodne nie tylko w miejscach wysokich garderoby, ale jest także bardzo pomocne dla ludzi niewysokich lub osób niepełnosprawnych, którym trudniej jest sięgać na wyższe kondygnacje.
 • Wkomponowanie w wyposażenie wnętrza garderoby różnorodnych wieszaków na spodnie, spódnice, krawaty oraz paski zapobiega ich gnieceniu, pozwala na ich noszenie bez konieczności każdorazowego prasowania oraz daje możliwość segregacji rzeczy. Bardzo wygodne i praktyczne są wieszaki wysuwane, które nie wymagają od nas nurkowania w szafie, żeby dostać się do potrzebnej rzeczy.
 • Płytkie i głębokie, długie i krótkie- półki - to nieodzowny element garderoby. Każda z nich może mieć własne przeznaczenie: na swetry, bluzki letnie, dresy, bluzy oraz na pudła, w których chowamy kapelusze lub inne nakrycia głowy, szaliki czy rękawiczki. Pościel, ręczniki, koce i pledy z uwagi na swoje gabaryty wymagają szerokich i głębokich półek. Można je umieścić w osobnym module tak zwanej bieliźniarce, przeznaczonej dla tego typu rzeczy lub po prostu na najwyższym poziomie garderoby, do którego nie musimy często sięgać.
 • Najwyżej pod sufitem umiejscowione półki są doskonałym miejscem na walizki, plecaki, kołdry, poduchy i śpiwory.
 • Rzeczy i drobiazgi, takie jak bielizna, skarpetki czy rajstopy, które raczej trudno jest utrzymać w porządku, najlepiej jest trzymać w szufladach wykonanych w całości z płyty laminowanej. Najczęściej są to szuflady o głębokości 12 cm i szerokości 50 cm, ale mogą być też głębsze i szersze, w zależności od swojego przeznaczenia. Niektóre szuflady można dodatkowo wyposażyć w specjalne wkłady, dzielące ich przestrzeń na mniejsze moduły o konkretnym przeznaczeniu. Pozwala to utrzymać porządek i uniknąć zagubienia właśnie rzeczy drobnych.
 • Oprócz szuflad w garderobach praktyczne zastosowanie mają też wysuwane, druciane kosze oraz metalowe, ażurowe półki. Są one o tyle praktyczne, że pozwalają na przeglądanie zawartości bez konieczności wysuwania, co jest przydatne w momencie, kiedy pilnie potrzebujemy coś znaleźć, a dodatkowo zapewniają doskonałą wentylacje przechowywanym rzeczom. W garderobie w specjalnie wydzielonym miejscu, niekolidującym z pozostałymi rzeczami możemy także przechowywać obuwie zarówno to codzienne jak i sezonowe. Sprawdzone są wysuwane półki wykonane z płyty laminowanej zamocowane na prowadnicach, do których można zastosować relingowy uchwyt, umieszczone pod odpowiednim kątem metalowe drążki stanowiące podporę dla buta lub ażurowe półki, które umożliwiają swobodny dostęp do butów oraz obieg powietrza.

SZAFY PRZESUWNE

Szafy Komandor poprzez fakt możliwości wykonania na dowolny wymiar można dopasować do dowolnego wnętrza. Najczęściej montowane szafy mają wysokość 250 cm i głębokość 60 - 65 cm, gdzie samo wnętrze szafy to ok. 50-55 cm a 10 cm to tor, po którym poruszają się drzwi przesuwne. Głębokość minimalna wnętrza 55 cm jest zalecana z uwagi na montowane w szafie drążki na ubrania. Taka przestrzeń wewnętrzna pozwala na swobodne zawieszanie ubrań bez obawy ich uszkodzenia w wyniku ocierania o drzwi.


W zależności od budowy i ustawienia, możemy rozróżnić następujące typy szaf:

Szafa wnękowa – najczęściej ściany szafy stanowią naturalne ściany pomieszczenia lub jedna ze ścian a druga wykonywana jest z płyty. Szafa taka montowana jest na całą wysokość pomieszczenia i nie wymaga montowania odrębnego sufitu. Podłogę często stanowi naturalne podłoże w mieszkaniu czyli kafelki, panele podłogowe lub wykładzina.
 

 Szafa pełna – to szafa, której bryła składa się z podłogi, sufitu, ścianek bocznych i ścianki tylnej. Montowana jest na specjalne życzenie klienta lub w miejscach, gdzie podłoże i ściany ze względów estetycznych nie nadają się bezpośrednio do użytkowania. Szafa ta najczęściej nie zajmuje całej powierzchni ściany w pomieszczeniu a tylko jej fragment.
 

 Szafa z pawlaczem – może to być szafa pełna lub wnękowa z nadstawianym, osobno zamykanym elementem (szafką), montowanym u góry szafy. Najczęściej taki typ szaf montowany jest w mieszkaniach powyżej 2, 5 m wysokości, jeśli klient chce mieć zabudowaną całą dostępną przestrzeń, od podłogi do sufitu.
 

 Szafa narożna – szafa typu L montowana jest na dwóch prostopadłych ścianach, schodzących się w jednym rogu. Może być szafą pełną lub wnękową.

 

 


 

Szafy Komandor mogą posiadać drzwi przesuwne, otwierane (uchylne) lub łamane, a także, co jest bardzo istotne w przypadku systemów Komandor, mogą zawierać kombinacje tych drzwi w ramach jednego mebla, bez naruszenia jego jednolitej stylistyki. Wszystko zależy od gustu klienta, przeznaczenia mebla oraz wielkości pomieszczenia, gdzie szafa ma zostać zamontowana.

 

 

 

 

 

Porady

Jeśli już ustalisz, w którym pomieszczeniu będzie stała Twoja szafa, zastanów się, co chcesz w niej schować. Zdecydowanie najlepszym sposobem, aby zaplanować ile szafa ma mieć ścianek, półek, koszy czy wieszaków jest wypisanie na kartce wszystkich rzeczy i przedmiotów, które zamierzasz w niej trzymać np.:

 • Odkurzacz i rura od odkurzacza
 • Deska do prasowania
 • Żelazko
 • Bielizna lekka
 • Ręczniki
 • Buty
 • Walizki, torebki
 • Rzeczy wiszące długie (płaszcze, sukienki)
 • Rzeczy wiszące krótkie (spodnie, spódnice, koszule, garsonki)
 • Rzeczy sezonowe (narty, deska do pływania, czapki i szaliki)
 • Ubrania codzienne
 • Kapelusze i bibeloty (apaszki, paski)
 • Zabawki

Tak wykonana lista, bardzo pomaga naszym projektantom podczas wykonywania projektu Twojej zabudowy. Pozwala ona optymalnie dostosować szafę do Twoich oczekiwań oraz dobrać niezbędne akcesoria. Pamiętaj, że wnętrze należy wykorzystać w sposób maksymalny, tylko Ty masz do niego dostęp i Ty wiesz, co będzie w nim przechowywane.

 

Bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem jest podział wnętrza szafy na strefę męską i żeńską lub strefy bliźniacze. Sprawdza się to szczególnie, jeśli z szafy korzystają 2 osoby. Taki podział ogranicza element konfliktowości przy jednoczesnym korzystaniu z mebla i ułatwia jego użytkowanie. Przy zastosowaniu tego rozwiązania strona prawa jest jednakowa jak lewa a środek może np. stanowić moduł przeznaczony na wiszące długie rzeczy.

 

Planując wnętrze szafy należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 • DRĄŻKI

Dzięki zastosowaniu drążków z wieszakami łatwo jest oddzielić rzeczy krótkie od długich lub codzienne od sezonowych.
Drążki na krótkie ubrania wiszące można zamontować na dwóch poziomach, z zachowaniem odległości około 105 cm pomiędzy jednym i drugim. Takie rozwiązanie zwiększa powierzchnię na rzeczy wiszące, nie zabierając dodatkowego pola w szafie.
W przypadku drążka przeznaczonego na ubrania długie, jak płaszcze czy sukienki, musimy go umieścić na wysokości co najmniej 180cm, żeby spód ubrania nie leżał na ziemi.
Montując drążki należy pamiętać, aby umocować je do ściany lub sufitu na długości około 1m, co ma znaczenie przy późniejszym obciążeniu drążka, żeby nie nastąpiło jego wygięcie i odkształcenie
W wyższych partiach szafy stosuje się pantografy – czyli drążki z uchwytem, który pozwala na ich opuszczenie na niższy poziom i swobodny dostęp do wiszących rzeczy. Element ten jest polecany szczególnie osobom o niskim wzroście lub osobom niepełnosprawnym, aby swobodnie i w pełni mogły korzystać ze Swojej szafy
Drążki na ubrania powinny być odsunięte od ścianki garderoby, żeby swobodnie powiesić na nich wieszak z ubraniem bez ocierania się ubrań o drzwi szafy.
Jeśli głębokość szafy jest mniejsza niż 60 cm (czyli 50 wnętrze), można zastosować wieszak wysuwany spod półki tzw. poprzeczny. Musimy jednak pamiętać, aby szerokość wnęki wynosiła, co najmniej 55 cm (tj. szerokość wieszaka plus przestrzeń boczna po obu stronach)

 • PÓŁKI

Półki, to nieodzowny element szafy. Każda półka może mieć własne przeznaczenie: na swetry, bluzki, dresy, bluzy oraz na pudła, w których chowamy kapelusze lub inne nakrycia głowy, szaliki czy rękawiczki. Półki w szafie mogą być krótkie, długie, wąskie lub szerokie w zależności od projektu i potrzeb. Pościel, ręczniki, koce i pledy z uwagi na gabaryty można umieścić w osobnym module, tak zwanej bieliźniarce, przeznaczonej dla tego typu rzeczy lub po prostu na najwyższym poziomie szafy, czyli tzw. półce pawlaczowej. Półka ta, jest też doskonałym miejscem na walizki, plecaki, kołdry, poduchy i śpiwory

W szafie, w specjalnie wydzielonym miejscu, niekolidującym z pozostałymi rzeczami możemy również przechowywać obuwie, i to zarówno to codzienne, jak i sezonowe. Sprawdzone są wysuwane półki, wykonane z płyty laminowanej zamocowane na prowadnicach, do których można zastosować relingowy uchwyt, umieszczone pod odpowiednim kątem metalowe drążki stanowiące podporę dla buta lub ażurowe półki, które umożliwiają swobodny dostęp do butów oraz obieg powietrza.

 • SZUFLADY

Rzeczy i drobiazgi, które raczej trudno jest utrzymać w porządku takie jak bielizna, skarpetki czy rajstopy najlepiej jest trzymać w szufladach o różnych wymiarach i głębokościach. Niektóre szuflady można dodatkowo wyposażyć w specjalne wkłady, które dzielą ich przestrzeń na mniejsze moduły o konkretnym przeznaczeniu. Pozwala to utrzymać porządek i uniknąć zagubienia rzeczy drobnych

 • AKCESORIA

Praktyczne zastosowanie w szafach mają też wysuwane, druciane kosze oraz metalowe, ażurowe półki. Są one o tyle praktyczne, że pozwalają na przeglądanie zawartości bez konieczności ich wysuwania, co jest przydatne w momencie, kiedy pilnie potrzebujemy coś znaleźć. Ich zaletą jest także doskonała wentylacja.
Często szafa bywa jednocześnie wykorzystywana, jako pomieszczenie gospodarcze, dlatego warto w niej wygospodarować miejsce na sprzęt domowy taki jak żelazko, odkurzacz, deska do prasowania czy składana suszarka. Do tego celu może służyć specjalnie wyodrębniona niezbyt szeroka przegroda, w której umieścimy oprócz wymienionych sprzętów również wieszak na żelazko i rurę od odkurzacza.

 

 • PIELĘGNACJA

Szafa jak każdy mebel wymaga pielęgnacji i konserwacji. Ważne jest częste odkurzanie i wycieranie torów dolnych z uwagi na gromadzący się tam kurz, który zbijając się w większe kłęby wkręca się w kółka drzwi. Powoduje to zakłócenia w płynności przy przesuwaniu drzwi oraz może doprowadzić do szybszego zużycia elementów jezdnych.

Jeśli chodzi o czyszczenie wnętrza szafy, które najczęściej wykonane jest z płyty laminowanej lub forniru, to można do tego używać wszelkich środków zarówno w aerozolu, mleczku czy płynie do pielęgnacji powierzchni drewnianych. Należy jednak zwrócić uwagę, aby nie wylewać płynów bezpośrednio na półki i zbytnio nie zawilgocić płyty, co może skutkować jej puchnięciem lub rozwarstwieniem.
Czyszcząc drzwi szafy pamiętajmy, żeby nie stosować środków, które mogą powodować odbarwienia płyty. Stosujmy więc delikatne środki przeznaczone do drewna, lekko przecierając fronty szafy. Powierzchnie szklane, jak lacobel, grafika czy lustra można myć płynami do mycia tego typu powierzchni lub przecierać samą wodą. Drzwi naturalne jak rattan czy bambus warto przed delikatnym przetarciem zwilżoną ściereczką odkurzyć przy pomocy mopa do mebli.

 Powrót do góry
Partnerzy

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie
Wszelkie prawa zastrzeżone © K&B 2012  CMS projektowanie stron www
  \n